Skvělý výkon našich najmladších na MČR v beeballu ZŠ

MČR v beeballu ZŠ

30.5. 2018, Praha, Joudrs

V loňském školním roce jsme na MČR v beeballu slavili největší úspěch školy a obce v pálkovacích sportech. Urvali jsme totiž bronz! Tehdy jsme to vůbec nečekali. Štěstí nám přálo v rozhodujících momentech důležitých zápasů.

To zmíněné štěstí nám letos v Praze tentokrát nepřálo v losu jednotlivých skupin. Ty byly celkem tři po 4 týmech. Celkově tedy 12 účastníků MČR oproti loňským osmi.

Los skupin byl nakonec rozhodující pro celý náš výsledek. Ten byl sice famózní, ale…

Ve skupině A narážíme hned v prvním zápase na pozdějšího suverénního vítěze celého MČR Pastviny Brno. Od začátku utkání hrajeme famózně. Náš velmi mladý tým založený zejména na dravém mládí třeťáčků, doplněn o zkušené dívky z páté třídy, soupeře drtí dalekými odpaly. Obrana, to co lze, bezpečně pochytá. To, co letí až za kužely (hranice označující home-run) se chytat nedá. Zápas je nesmírně vyrovnaný, trenér Brna nechápe, kdo to jsou Šitbořice a po utkání určitě hledá naši ves na mapě. Před dohrávkou poslední směny (dle hracího času) dokonce vedeme 18:16. Udržet však dvoubodový rozdíl proti nejlepším pálkařům na turnaji, když většinu odpalů posílají až za kužely bylo nemožné. Fantastický výkon našich žáků nestačil na nejlepší tým na turnaji. Prohráváme pouze 18:19!

Asi po 5 minutách (systém turnaje zřejmě byl: odehrát vše v co nejkratším čase) nastupujeme proti obrovským hráčům ZŠ Hlohovec. Mimochodem žádný beeballový nazdárek. Tento tým hraje školní soutěž po celý rok. První směna končí záhadně 2:1 pro nás. Proč záhadně? V beeballu padá za směnu velké množství bodů a vše je o pálce a zadním poli. Ve druhé směně se dostáváme na koně. Dáváme maximální počet 7 bodů a jdeme do trháku. Soupeři však podobně vyjde čtvrtá směna a utkání je velmi vyrovnané. Před dohrávkou prohráváme 18:21. Jsme pod tlakem, víme, že musíme dát alespoň 4 body. Žáci však máknou a vítězství 22:21 urvou na poslední chvíli. Podávají takové výkony, že na lavičce létají z mých úst jen superlativa.

A opět. Pauza asi 5 minut. Čeká nás sympatický, leč zřejmě nejslabší tým skupiny, ZŠ JW Praha. Na pálce opět excelujeme. Dáváme několik homerunů. Soupeř hraje velmi dobře. Lépe než ve svých předchozích utkáních. Naši však jdou za vítězstvím a vyhráváme 24:18!

Ve skupině tedy končíme těsně druzí a to znamená, že budeme bojovat o 4. – 6. místo! Bohužel, systém je nekompromisní, nedává nám při tak skvělých výkonech šanci bojovat o medaile. O ty si nakonec zahraje ZŠ Šlapanice (jedno z tréninkových center SK Sever Brno).

Po asi 10 minutách nastupujeme na neregulérním hřišti s umělou trávou. První tři zápasy jsme totiž hráli na nejlepším hřišti č. 1 s klasickou antukou a trávou. Posílám děti přezout kopačky za boty, ale nebylo to moudré rozhodnutí. Někteří kloužou jak na ledu a dochází i několika menším zraněním vlivem nevhodného povrchu. Posílám děti opět pro kopačky. Mezitím se hraje. Homerun představuje asi 5 m síť ve vzdálenosti asi 15 metrů od stativu. Hrozné. Všichni se snaží ji cíleně přepálit a místo beeballu se hraje o puntíkatý dres nejlepšího vrchaře. Ale zpět ke hře. Hrajeme ve skupině o 4. – 6. místo se ZŠ Hrušky. Podobně postavený tým jako ZŠ Hlohovec. Proti našim prckům nastupují velcí chlapi – páťáci. Ale co, opět jim to tam nasázíme! Pálíme zase lépe než soupeř. Rozhodčí je tragická, občas jí musíme i poradit. Hrušky pálí taky skvěle a před naší dohrávkou je skóre vyrovnané. 14:14. Stačí nám tedy dát bod. Kluci a holky jsou absolutně koncentrovaní a ten rozhodující bod samozřejmě zaznamenáme! 15:14.

A máme konečně půl hodiny pauzu. Nutno poznamenat, že jsme odjížděli 5:15 ze Šitbořic. Sám nechápu, jak to, že děti ještě vůbec stojí na nohou. Natož, že hrají tak dobře. Tenhle tým funguje jako žádný jiný.

A čeká nás další regionální rival ZŠ Lednice. Jen tak pro zajímavost, na turnaji je většina týmů z Moravy – kromě nás ještě ZŠ EP Brno, ZŠ Pastviny Brno, ZŠ Šlapanice, ZŠ Hlohovec, ZŠ Rakvice, ZŠ Hrušky, ZŠ Lednice. Komplet týmů doplňují 2 pražské školy, jedna pardubická a ZŠ Sadská.

Takže jdeme na ty Lednice. Další tým obrovských chlapů proti našim mrňatům. Opět sázíme bod za bodem. Pálce se nedá nic vytknout. Utíkáme až na skóre 22:14. Lednice už nemohou dotáhnout a tak utkání končí bez jejich dohrávky. Šťastně se objímáme a slavíme fantastické 4. místo na turnaji – na mistrovství České republiky v beeballu ZŠ.

Náš jediný přemožitel (připomínám, že máme bilanci 4 výhry a pouze 1 prohra o bod) ZŠ Pastviny Brno ve finálové trojce zcela jasně přejede jak Šlapanice tak Pardubice a po loňském druhém místě slaví titul.

Nemohli jsme hrát líp, nebyly chyby, předvedli jsme maximum. Konkurence za rok obrovsky poskočila a troufám si tvrdit, že zejména kvůli nešťastnému nasazení do skupiny se ZŠ Pastviny končíme bez medaile. Na děti jsem ohromně pyšný. Ještě musím zmínit, že hned ve druhém zápase se nám zranila opora týmu Ema Vozdecká a v posledních dvou zápasech si menší zranění odnesl skoro celý tým. Tým se však semknul a bojoval. A bojoval skvěle!

Famózní tým šitbořický strak: Ema Vozdecká, Míša Nečasová, Daniela Shymon, Daniel Mottl, Sam Němeček, Dominik Bajcsi, Šimon Daniel, Jáchym Franěk, Patrik Rusňák.

Výsledky finálového turnaje

Celkové pořadí týmů

Fotogalerie

Tomáš Mottl