Mistrovství ČR ve školním softbalu (t-ballu)

Mistrovství ČR v softbalu (t-ballu) základních škol

úterý, 14.6. 2016, Choceň

 

Největší událost roku pro náš školní softbalový tým Šitbořické Straky se konala v daleké Chocni v Pardubickém kraji. Po dvouapůlhodinové cestě okresními silnicemi jsme se dostali na obrovské prostranství se dvěma softbalovými a jedním baseballovým hřištěm.

 

Bylo nám jasné, že na mistrovství ČR nebude slabého týmu. Bylo nám taky jasné, že když celý rok trénujeme softbal a na mistrovství ČR se hraje t-ball (odpal ze stativu), moc šancí zřejmě nemáme. Vítězstvím ve Školní softbalové lize Brno jsme si však zajistili účast a chtěli jsme se tedy poprat o co nejlepší výsledek.

 

Turnaje se účastnilo 12 týmů z celé ČR – např. Praha, České Budějovice, Břeclav, Lednice nebo Pardubice. Proti nim naše malinkatá školička se 160 žáky. Je třeba si uvědomit, že proti nám stály školy s daleko vyššími počty žáků (možnost většího výběru hráčů) a také týmy se zcela profesionálními hráči – např. Hroši Havlíčkův Brod – žáci navštěvující softbalovou školu – extraliga kadetů!

 

V prvním zápase se ZŠ Polabiny Pardubice jsme tedy naprosto nevěděli co nás čeká. Po dvou směnách, kdy jsme soupeři nasázeli maximálně možných 12 bodů, by však byl hřích toto utkání nezvládnout. Soupeře jsme dále drtili mocnými odpaly z nichž několik jich bylo do tzv. homerunu – za plot. Konečný výsledek 21:6 v náš prospěch a předvedený famózní výkon byl velkým příslibem do další části turnaje.

 

Situace byla taková, že pokud by se nám podařilo porazit favorizovanou školu ZŠ Staré Město – náš druhý soupeř ze tříčlenné skupiny D - nemůžeme skončit hůře než čtvrtí na MČR! Lepší zápas od našich strak jsem v životě neviděl – nádherné odpaly za plot, skvělá obrana, výborné taktické prvky. Při naší dohrávce za stavu 8:9 v náš neprospěch jsme měli obsazeny všechny mety. Přišel náš dlouhý odpal těsně před plot ohraničující hřiště. Bohužel ho soupeř chytil a vyhrál právě 9:8. Tato nešťastná situace rozhodla o tom, že nehrajeme o 1.- 4. místo, ale „pouze“ o 5. - 8. místo. Na začátku turnaje bychom to brali všemi deseti, ale...... Sami hráči ze Starého Města, jejichž někteří členové hraji extraligu žáků za Kunovice, byli překvapeni na jakého skvělého protivníka to narazili v týmu ZŠ Šitbořice. Také naše hráče právem chválili. Mimochodem takového pěkného gesta od soupeře se dnes už bohužel dočkáte velice zřídka. Díky kluci a holky ze Starého Města!

 

Po asi dvouhodinové pauze ve stupňujícím se horku nastupujeme v zápase, který rozhodne o možnosti bojovat o 5. nebo 7. místo s našimi starými známými Lednicemi (před třemi lety jsme je potkávali ve Školní lize Břeclavska). Opět hráči nastupující v ligových soutěžích! Těžký soupeř se samými osvalenými pálkaři byl zaskočen našimi homeruny a skvělou hrou v poli. Dvě směny jsme vedli 4:3. Poté však soupeř udeřil několika odpaly za plot se kterými jsme již nemohli nic dělat. Čestná porážka znamenala náš souboj o 7. místo.

 

Hned na úvod utkání s ČAG České Budějovice se nám zranili dva důležití hráči a ani vstup do zápasu se nám absolutně nevyvedl. Na hráčích, kteří po celý turnaj takřka nestřídali, se projevila únava. Potřebné homeruny již nepřicházely a ve hře v poli se poprvé toho dne začaly objevovat chyby. O výsledku bylo bohužel brzy rozhodnuto. Tým poskládaný z hráčů hrajících v různých soutěžích nám nedal šanci. Potkat se na začátku turnaje a svěží, výsledek by byl jiný. O tom jsem předvědčen.

 

Naše Straky tak na prvním školním turnaji této důležitosti obsadili v kontextu se smolnou porážkou od Starého Města smolné, ale velmi cenné, 8. místo mezi nejlepšími týmy v republice. Celkový počet účastníků byl dvanáct.

 

Na tomto místě děkuji především hráčům za skvělé tři zápasy takřka bez chyb, bojovnost a morál při posledním utkání a celkový přístup k věci. Na to, že celý rok trénujeme softbal s nadhozem a ne softbal s odpaly ze stativu (t-ball) si se situací poradili znamenitě a máme zprávy, že našich celkových 15 odpalů za plot bylo nejvyšším ze všech týmů na turnaji! Klobouk dolů.

 

Ještě nás v neděli čeká poslední kolo Moravské ligy žáků za SK Sever Brno, ale již dnes můžu s hrdostí napsat, že tento softbalový ročník byl pro ZŠ Šitbořice a mne samotného (jakožto trenéra) naprosto výjimečný.

 

Děkuji také paní Lengálové za pomoc při odvozu druhé poloviny týmu na turnaj a za podporu i fotografování.

 

Softu zdar!!!

 

Výsledky na turnaji

 

Tabulky skupin

 

Konečné pořadí MČR

 

Fotogalerie

 

Tomáš Mottl