MČR ZŠ druhého stupně - sedmí!

MČR ZŠ v teeballu 2. stupně

Středa, 12.6. 2019, Praha

Po 14 dnech na stejném místě, jen se staršími dětmi. Také žáci z druhého stupně se účastnili MČR základních škol v teeballu. Tyto děti jsou sice zvyklé hrát softball, ale varianta teeballu existuje celou dobu co na MČR jezdíme. Letos jsme se účastnili počtvrté!

Na MČR bylo devět týmů. Tyto byly rozděleny do třech skupin. My jsme byli ve skupině C společně s Gymnáziem Ústavní Praha a ZŠ Hluboká nad Vltavou. Od Gymnázia jsme nevěděli co čekat, Hluboká již na MČR byla loni v Chocni a zde ze prezentovala pěknou hrou.

Bohužel již první zápas rozhodl o osudu celého MČR z našeho pohledu. V něm se utkáváme s Gymnáziem Ústavní. Na první pohled všichni hráči a hráčky profesionálové. Poskládaní především z velkoklubu Joudrs Praha. Nedá se nic dělat. Jdeme bojovat!

Domácí tým od začátku překvapujeme, nečekají, že je nějaké Šitbořice mohou porazit. Do poloviny zápasu vedeme. Konkrétně: 4:0, 5:2, 6:2 po jednotlivých směnách. Pak se ovšem soupeř rozpálí. Zadní pole dělá co může, ale dlouhé míče do mezer nemá šanci stihnout. Soupeř skóre otáčí a to, že nakonec dostaneme 16 bodů proti našim 6 rozhoduje o celém vývoji MČR. Byl to však pěkný výkon. Náš tým je velmi mladý. Pouze tři deváťáci, pět osmáků, dva sedmáci a dvě šesťačky! Hlavně skoro polovina týmu hraje softball pouze jednou týdně v kroužku!

V dlouhé pauze si zpestřujeme čekání na další zápas ve skupině sledováním tréninku reprezentace Jihoafrické republiky. Děti si pořizují i společné foto. Zítra začíná MS v softballe mužů. Poprvé v Evropě a navíc u nás v ČR. Příští týden se jedeme podívat do Havl. Brodu osobně s 20 dětmi! Teplota stoupá nad 30 stupňů, slunce je spalující. Extrémní podmínky.

V druhém zápase s Hlubokou nad Vltavou, což je tým opět poskládaný ze samých profíků, taháme za delší konec. Soupeř je nemile překvapen jak jsme dobří. Asi náš nejlepší výkon na turnaji! Po druhé směně vedeme už 9:4 a pálka nám funguje velice dobře. Daří se nám pálit do mezer. Obrana funguje znamenitě! Soupeře nenecháme nadechnout a vítězíme jasně 16:10. Končíme šťastni, ale za chvíli se dozvíme, že jsme ve skupině dostali nejvíce bodů proti a jsme až třetí. I když předtím Hluboká zázračně porazila Gymnázium Ústavní. Každý tak máme 1 výhru a jednu prohru a rozhoduje bohužel skóre. Jsme třetí a tak budeme hrát „pouze“ o 7. – 9. místo. Systém je neúprosný. Dát o jeden bod víc, jsme druzí.

Mezitím se na centrálním hřišti rozcvičuje Botswana. Tým, kterému budeme příští týden fandit na MS v Havl. Brodě a který uvidíme naživo!

Ve skupině o zmíněné 7. – 9. místo nejdříve měříme síly snad s jediným týmem který zde nemá profíky. Tým z Přelouče drtíme od začátku soustředěným výkonem. Nakonec vítězíme jasně 14:4.

Následuje drama se ZŠ Benešovo náměstí Pardubice. Tým má v základu asi 4 hráče z Pasos Pardubice. Hraje velmi dobře a stejně jako my si dle mého nezaslouží hrát v tomto spodním patře. Leč konkurence zde byla letos, zřejmě kvůli tomu, že se turnaj koná v Praze, obrovská. Největší v historii! Pardubice vedou po druhé směně 2:0. Pálíme špatně, přesně do hráčů soupeře. Podaří se zlikvidovat stativ, pořadatel nemá jiný. Ve třetí otáčíme na 4:2. Kritický okamžik přichází v šesté směně, kdy při stavu 5:6 třikrát trefíme s míčkem i stativ, jde o foul-ball, ale míč letí přímo na druhometařku, které ho vždy vychytá. Poslední směna musí rozhodnout. Pořád se nedaří. Máme dokonce 2 auty, avšak obsazenu druhou a třetí metu. Na pálku jde méně zkušený hráč a stane se zázrak. Odpálí do mezery a my otáčíme v poslední možný moment zápas na konečných 7:6.

Končíme tedy se skvělou bilancí 3 výhry a pouze 1 prohra. Obsazujeme sedmé místo na MČR v nejsilnější konkurenci co jsem tu zažil. V roce 2016 osmí, 2017 čtvrtí, 2018 čtvrtí a letos tedy sedmí. Turnaj ovládly pražské školy s výběry z nejlepších klubů v ČR a ZŠ Ledenice. S těmito jsme se rovnat nemohli. Škoda, že se nám pouze o skóre nepodařilo postoupit do skupiny o 4. – 6. místo. To bychom si na úkor Hluboké, kterou jsme výrazně porazili, zasloužili.

Děkuji dětem za nadstandardní výkony v tropickém počasí. Jmenovitě dnes musím vyzdvihnout top tři hráče. Osmička Jonáš, spojka Tom a sedmička Ema. Ti zahráli takřka bez chyb! Také se s MČR skvěle popasovali „amatéři“ Marek, Vojta, Šimon a Dominik. A to museli mít pěkné nervy. Ostatní hráli taky pěkně. Děkuji předsedovi SK Sever Brno Michalu Doleželovi, že svoji farmu přijel osobně podpořit až sem do Prahy.

Cesta zpět byla náročná. Vlak měl zpoždění, klimatizace fungovala tak na 10 procent a únava dosáhla vrcholu. Naštěstí nás rodiče posunuli z Brna do Šitbořic. Děkujeme.

Tak možná zase příští rok, ale snad někde blíž. Přeci jenom, náš tým měl časově asi nejdelší cestu.

Abych nezapomněl, ráno před turnajem jsme potkali našeho živého maskota. Straku. Ale teda moc štěstí nám nepřinesla.

Školní teeballový tým druhého stupně: Vojta Daniel, Vítek Urbánek, Jonáš Rozsíval, Tom Matýšek, Marek Schnirch, Michal Hájek, Míša Lengálová, Vojta Zouhar, Dominik Šabata, Šimon Daniel, Daniela Shymon, Ema Vozdecká.

Výsledky na turnaji

Celkové pořadí na MČR

Fotogalerie